Potvrzeno: Turínské plátno je podvrh

7. 10. 2009 14:50:59
Vědci v uplynulých dnech definitivně určili, že Turínské plátno, v němž měl být údajně zahalen Ježíš Kristus, je podvrh. Další z mýtů tak padl.
Turínské plátno s údajným otiskem JežíšeTurínské plátno s údajným otiskem JežíšeZdroj: radiovaticana.cz

Poslední vědecká analýza se konala před jedenadvaceti lety v roce 1988. Tehdy vědci dospěli k závěru, že plátno pochází z dvanáctého až třináctého století a rozhodně tedy nemůže být skutečným artefaktem dokazujícícm Ježíšovu existenci.

Tato analýza byla zpochybněna tím, že prý vědci nezkoumali přímo plátno, ale záplatu, kterou ve středověku řádové sestry plátno téměř neznatelně vyspravily. Turínské plátno je přitom mnohými věřícími pokládano za důkaz Ježíšovy existence (viz zde).

Sama církev se k plátnu stavěla poněkud zdrženlivě. V roce 2002 kardinál Severino Poletti sdělil, že plátno nese skutečnou podobu Ježíše Krista. Proti tomuto tvrzení ale stojí několik argumentů. Jestliže církev o plátnu věděla tak dlouhou dobu, proč se o něm dlouhá staletí nezmiňovala? Otisk má zcela jistě podobu vousatého muže. Byl-li do plátna skutečně zabalen mrtvý muž, což dokazují i posmrtné tekutiny vycházející z těla, proč má otisk podobu fotografie?

Lidský obličej je trojrozměrný, a tak by otisk musel působit přeci jen trochu rozplácle (zkuste si navlhčit obličej a ten zabalit do papíru). Místo toho otisk vypadá jako obraz. První zmínka o plátně pochází až z roku 1360, kdy se objevilo ve Francii. Některé zdroje uvádějí jako datum první zmínky šesté století.

Vědci, kteří nyní prozkoumali Turínské plátno nejnovějšími metodami a nejpečlivější analýzou potvrdili již dlouhá léta známou skutečnost. Turínské plátno je lidským výrobkem, vzniklo ve třináctém až čtrnáctém století, a to poměrně nenáročnou technikou za použití laciných materiálů.

Tým vědců se pokusil vyrobit podobný otisk a povedlo se jim to. Nejprve bylo plátno nahřáto v peci a pak potíráno vodou. Tím se dosáhlo zdání stáří. jeden z dobrovolníků do plátna otiskl svou tvář a vědci tak vyrobili další Turínské plátno.

Další z křesťanských mýtů tak padl. Turínské plátno bylo jedinou relikvií dokazující existenci Ježíše Krista. Církev i nadále považuje Turínské plátno za důležitý předmět křesťanské víry. Plátno je uschováno ve Vatikánu jako velice vzácná relikvie, i když je nyní prokázáno, že jde o padělek.

Samozřejmě zcela určitě každého napadá otázka proč vlastně Turínské plátno vzniklo. Jednou z možností je takzvaná "zbožná lež", která měla podpořit víru a důležitost církve v době vzniku plátna. Tato možnost by měla zapůsobit na věřící s tím, že veškeré křesťanské učení je pravdivé a možná i nalákat další ovečky ke své víře.

Druhou možností je, že se autor plátna snažil církvi zalíbit a dokázat svou zbožnost. K tomu ho mohlo vést pochopitelně několik důvodů, přičemž každá možnost je zcela otevřená. Také mohlo jít tvůrci plátna o finanční zisk. I tenkrát by "objevení" artefaktu dokazujícího Ježíšovu existenci a jeho předání církvi mohlo být vyváženo zlatem (nebo také mečem).

Každopádně mýtus dokazující existenci Ježíše padl. S velkou pravděpodobností bude osud Turínského plátna následovat i údajný Ježíšův hrob, ve kterém měla být kromě Ježíše pohřbena i jeho žena Máří Magdaléna a jejich syn Juda.

Mimochodem, Římané si vedli docela přesnou evidenci všeho možného, známe roky nástupu k moci jednotlivých římských vládců i prefektů. Římané se sami zmiňují i o Spartakovi, který Římu způsobil dost velké potíže. Že by sami Římané nevzpomněli tak významnou osobu činící zázraky jako Ježíš?

Spíše vše nasvědčuje tomu, že Ježíš, pokud vůbec existoval, byl jen hlasatelem jiné víry a skončil jako mnoho dalších křesťanů na kříži. Vše ostatní jsou už jen báchorky, kdy si nově se tvořící církev potřebovala vytvořit obraz mučedníka a ikony. Vždyť kromě evangelií neexistuje žádný jiný důkaz Ježíšovy existence.

Má-li být důkazem údajné zmrtvýchvstání, není daleko pravděpodobnější, že by sami Římané jednoduše tělo tajně někam odvezli, aby se nestalo předmětem uctívání? Každopádně si budeme muset počkat, až se zase objeví nějaký "důkaz", že Ježíš vůbec kdy a nejen na papíře existoval.


Hlasujte v anketě o Lisabonské smlouvě na www.polanecky.cz
Autor: Rudolf Polanecký | středa 7.10.2009 14:50 | karma článku: 28.52 | přečteno: 8789x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Eurohujeři chystají džihád na řidiče, 30 km/h v obci a 60 km/h mimo obec

Pan Matějka, údajný předseda údajné Strany nezávislosti České republiky (nebo tak nějak), varuje ve svém článku před eurohujery, kteří chystají džihád na řidiče. Je-li to tak, pak jsem, málo platné, džihádista

20.3.2019 v 18:38 | Karma článku: 12.39 | Přečteno: 280 | Diskuse

Jan Ziegler

Jak Stalin aktivně a dlouhodobě podporoval Hitlera

Diktátor si s diktátorem rozumí a to platilo i pro Josefa Stalina a Adolfa Hitlera. Proto ani nemůže překvapit, že SSSR se měl stát společně s Německem, Itálii a Japonskem čtvrtým členem Osy.

20.3.2019 v 18:07 | Karma článku: 20.81 | Přečteno: 371 | Diskuse

Emrich Sonnek

„Třetí pohlaví“ na scéně

Když se v tisku objevila zpráva, že některé základní školy v Bavorsku plánují vybudování toalet pro „třetí pohlaví“, zdálo se, že musí jít o úlet. Ve skutečnosti však vedení těchto škol pouze reagovalo na německou legislativu.

20.3.2019 v 16:03 | Karma článku: 21.28 | Přečteno: 744 | Diskuse

Irena Aghová

O pojmu „babička a dědeček“

Současné mladé rodiny si vytvořily pojem babička a dědeček tak, jak to vyplývá z románů devatenáctého a století a možná také z dvacátého století z různých filmů, kterých nebylo málo. Jenže, milé děti, čas kvapí.

20.3.2019 v 13:14 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 1182 | Diskuse

Václav Vít

Ex-pravoslavný muslim Leonid Kušnarenko v akci. (glosa)

S takovým jménem a příjmením se apoštol džihádového islámu ve Střední Evropě obtížně prosazuje. Asi mu to tentokrát neklaplo, ale poslední bitva ještě nevzplála, věří soudruzi.

20.3.2019 v 13:13 | Karma článku: 18.03 | Přečteno: 592 | Diskuse
VIP
Počet článků 1257 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4334
Obyčejný, pravicově smýšlející téměř padesátník s mírně nadprůměrným platem, zajímající se o politiku a spoustu dalšího, zkrátka jeden z mnoha.TOPlist

@RudolfPolanecky


Soukromé blogové stránky
Rudolf Polanecký


Mé články najdete také na:
www.pravybreh.cz

Servery přebírající mé články:
www.neviditelnypes.cz
www.eportal.cz
www.ceskamedia.cz
www.ostrava-online.cz
www.moravskyjih.breclav.cz


FB skupina: Jsem pro postavení komunistů mimo zákon

Najdete na iDNES.cz