Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Povstání úředníků

8. 12. 2010 11:20:59
Úředníci dnes stávkují kvůli vládním škrtům. Nelíbí se jim, že by se měli v době neúměrného zadlužení státu začít uskromňovat.

Zdroj: tulenik.cz

Úředníci jsou u nás přemnožený druh. Teplé místečko, prakticky bez možnosti ztráty práce až do důchodu bez ohledu na to, jakou práci ten který úředník odvádí. Počet úředníků roste snad geometrickou řadou. Objeví se problém, vytvoří se odbor, který se záhy rozroste na celý úřad se svou budovou, vedením, služebními vozy a velkými provozními náklady.

Prací, kterou by zvládlo udělat pár lidí se najednou zabývá několik desítek nebo i stovek lidí. Navíc úřad zůstává a nemusí se obávat toho, že by snad byl zrušen. Naštěstí ještě nejsme v takové situaci jako Řecko, kde snad tři ze čtyř lidí byli státní zaměstnanci.

Škrty jsou, bohužel, nutné. Když dokáže šetřit soukromý sektor, proč by to nemohl zvládnout sektor státní? Jistě, jsou obory, které jsou pro chod státu naprosto nezbytné. To se ale netýká úředníků. Kdyby se jejich počet snížil na polovinu, nebylo by to poznat.

Jednoduchý krok, který by měl ocenit kvalitní práci je odbory zamítán jako nespravedlivý. Ve své podstatě tak odbory říkají, že nestojí o to, aby kvalitní zaměstnanci byli lépe ohodnoceni, dávají přednost tabulkovému hodnocení bez možnosti ocenění rozsahem.

Dochází tak k situaci, kdy dlouholetý a nekvalitní úředník dostává vyšší tabulkový plat než kvalitní úředník, který je v úřadě krátkou dobu. Zdá se, že odbory stále ještě žijí v minulém režimu, kdy každý dostával stejný plat bez ohledu na to, jak kvalitní práci odváděl nebo kolik zmetků vyrobil.

Platy ve státní sféře začaly růst s příchodem ČSSD do vlády. V roce 1998 byly platy v soukromé sféře vyšší o 900 korun, v roce 2006 už byly naopak vyšší platy ve státním sektoru, a to o 1700 korun. V současné době jsou stále platy ve státní sféře vyšší o tisícovku.

Úředníci jsou placeni z daní, které státu odvádíme my všichni. Počet úředníků je okolo půl milionu lidí. Při průměrné mzdě 24500 korun jde na jejich platy ročně zhruba 150 miliard korun. Pouhým snížením počtu úředníků o 10% by došlo k patnácti miliardové úspoře.

Proč úřednickým odborům vadí šetření, které už dávno postihlo soukromý sektor? Proč se má stát chovat jako všeobjímající matka, která svému úředníkovi zaopatří dobré bydlo až do důchodu? Stát je zaměstnavatel jako kterýkoli jiný.

Naopak, právě stát by měl šetřit víc než soukromý sektor, protože nehospodaří se svým majetkem, ale spravuje finance nás všech. Právě probíhající protest úředníků je, bohužel, přesně v kontextu nezodpovědného hospodaření, kdy se utrácí stále víc bez ohledu na příjmy.

Úředníci by ale měli být na pozoru. Ono by se mohlo snadno ukázat, že jsou postradatelní a že na svých pracovištích vlastně nechybí. Možná by si měli také uvědomit, že stávkují za to, aby jiný úředník, který se dokáže celý den flákat, měl vyšší plat na jejich úkor.


Autor: Rudolf Polanecký | středa 8.12.2010 11:20 | karma článku: 48.62 | přečteno: 28765x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Josef Nožička

Chvilkaři chtějí rezignaci ministra Blažka. Nezapomněli ovšem na Jurečku s Rakušanem?

Je včerejší protestní akce „chvilkařů“ před ministerstvem spravedlnosti důkazem toho, že tohle sdružení měří všem politikům stejným metrem?

29.3.2023 v 10:40 | Karma článku: 34.54 | Přečteno: 563 | Diskuse

Pavel Ďuran

Nejsme na tom tak špatně

Když jsem jel předevčírem na odpolední směnu do práce, poslouchal jsem na jednom rádiu Písničky na přání. Jedna mě zaujala. Je hodně „fousatá“, zpíval ji Waldemar Matuška a já jsem jí dlouho neslyšel.

29.3.2023 v 1:42 | Karma článku: 27.82 | Přečteno: 673 | Diskuse

Michael Pálka

Kalousek se "zlatým citronem" v televizi Barrandov...

Dva pánové vysokých postav, jeden z nich nositel negativní ceny "zlatý citron", majitel televize Barrandov a také majitel miliardy českých valut a jistě ostatních měn, jak píše občas pravdivě český tisk, Jaromír Soukup.

28.3.2023 v 18:30 | Karma článku: 22.29 | Přečteno: 453 | Diskuse

Radomil Bábek

Čím se živí propaganda? Přece lidmi!

Co je příčinou toho, že se stát, tedy politici ovládající stát, domůže takového vlivu, že občané uvěří každé i sebevětší lži? Státní propaganda, cesta do socialismu.

28.3.2023 v 12:30 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 234 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Důkaz české omezenosti

Skotsko bude mít premiérem muslima. A někteří Češi s tím mají problém Použil jsem budoucí čas, protože v době, kdy tento článek vznikal (28. 3. dopoledne) skotský parlament „Holyrood“ ještě nezasedal.

28.3.2023 v 11:03 | Karma článku: 12.09 | Přečteno: 601 | Diskuse
VIP
Počet článků 1257 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4344
Obyčejný, pravicově smýšlející téměř padesátník s mírně nadprůměrným platem, zajímající se o politiku a spoustu dalšího, zkrátka jeden z mnoha.TOPlist

@RudolfPolanecky


Soukromé blogové stránky
Rudolf Polanecký


Mé články najdete také na:
www.pravybreh.cz

Servery přebírající mé články:
www.neviditelnypes.cz
www.eportal.cz
www.ceskamedia.cz
www.ostrava-online.cz
www.moravskyjih.breclav.cz


FB skupina: Jsem pro postavení komunistů mimo zákon

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...