Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Nový Bor: Demonstraci monitorovala policie, Gorol se neukázal

16. 08. 2011 12:36:59
V Novém Boru se sešla asi tisícovka lidí na demostraci pořádaná kvůli týden starému incidentu, při němž romští útočníci napadli hosty herny mačetami a obušky.
Jedna z obětí útoku mačetami
Jedna z obětí útoku mačetamiR1Genus.cz

Poklidnou demonstraci, která trvala necelých patnáct minut monitorovala policie a na místě byl přítomen antikonfliktní tým. Shromáždění lidé chtěli vyjádřit své znepokojení nad bezpečnostní situací pětiminutovkou ticha. Smutné je, že se této demonstrace nezúčastnili oficiální představitelé romských organizací, kteří by tak mohli dát veřejnosti najevo, že s útokem nesouhlasí.

"Obešel jsem všechny rodiny a všem jasně řekl, aby na tu demonstraci nechodili a nezadali příčinu k nějakému útoku," řekl tisku Štefan Gorol, předseda Česko-romského občanského sdružení a místní komunistické organizace. Tomu tedy říkám hrdinství.

Ale ono není co se divit. Vždyť přeci Štefan Gorol už dopředu vyjádřil obavu z odvety ze strany pravicových extrémistů. Kdyby alespoň nerozdmýchával vášně neuváženými slovy, bagatelizováním konfliktu a házením viny na někoho jiného...

Všichni vědí, kdo byl útočník. Ví to i Štefan Gorol, ale pokud začne na tiskovce prohlašovat, že útok mačetami a holemi byl jen obyčejnou hospodskou rvačkou (viz foto oběti útoku), začne vyjadřovat obavy z revanše neonacistů, bez bližší znalosti označí oběti útoku jako skiny a vinu za útok hodí na servírku, pak ať se nediví, že nálada mezi majoritní společností vůči romskému etniku je nevraživá.

Na tomto shromáždění měl Štefan Gorol velkou možnost udělat mnohé pro zlepšení vztahů, kterou doslova promeškal. Kdyby měl odvahu přijít, mohl veřejně říct, že útok odsuzuje, že je mu líto, co se stalo a že udělá vše pro to, aby byli útočníci dopadeni, přítomní by určitě jeho slova vzali. Bohužel, zachoval se jako zbabělec.

Samostatnou kapitolou je obava úřadů a posílení policejních hlídek, angažování antikonfliktního týmu a pohotovost pořádkové jednotky. Na jednu stranu je dobré, že úřady nechtěly nic zanedbat a předejít možnému konfliktu, na druhou to vypovídá o už vžitém přesvědčení, že chce někdo Romy neustále lynčovat.

Když si člověk prohlédne fotografie následků útoku, musí mu zůstat rozum stát, že takový útok vedený mačetou na hlavu je brán jen jako ublížení na zdraví a ne jako pokus vraždu, kde je sazba 5 až 12 let nepodmíněně. Nejmladší oběť je po neurochirurgické operaci a čeká se, jak se jeho oganismus s poraněním vypořádá.

Tito šmejdi (označení člověk by bylo urážkou veškerého lidstva) si zaslouží velice přísné tresty, srovnatelné se žháři z Vítkova. Není možné přihlížet k tomu, že ve Vítkově bylo popálené malé dítě a zde brutálně posekán dospělý muž, není možné dělat rozdíly. Zákony platí pro všechny stejně a před zákonem by neměla platit pozitivní diskriminace.

Zde šla skupina útočníků proti neozbrojeným lidem. Útok byl veden tak, aby obětem způsobil co největší škody a bylo útočeno na životně důležité místo s cílem zabít. Proto by měla být celá skupina útočníků z Nového Boru oceněna pokusem o vraždu a ne jen ublížením na zdraví.

Chce-li stát lidem dokázat, že nedělá rozdílu a nepreferuje určité skupiny, nemá jinou možnost. V opačném případě se posílí preference extrémistických skupin nabízejících jednoduchá řešení. Jsem zvědav, zda dojde k překvalifikování trestného činu anebo zůstane u de facto hospodské rvačky.


Autor: Rudolf Polanecký | úterý 16.8.2011 12:36 | karma článku: 47.66 | přečteno: 13336x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Novák

S Českou televizí na věčné časy?

Tuto otázku si čas od času kladu bez ohledu na to, zda v té či oné konkrétní době probíhá nějaký spor ohledně jejího fungování či orgánů s ní spjatých.

29.11.2020 v 20:17 | Karma článku: 23.86 | Přečteno: 407 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj likvidace "otce" íránského jaderného programu

Jak bychom dnes hodnotili události v nacistickém Německu, kdyby po Heydrichovi byl zlikvidován významný vědec, který by byl „otcem“ německého jaderného programu?

29.11.2020 v 12:15 | Karma článku: 33.40 | Přečteno: 845 | Diskuse

Jan Dvořák

Hamáčkova ČSSD vlezla do ohlávky

Při hledání vhodné ilustrace pro blog o PSU, jímž mohl být třeba Alšův Psohlavec se čtyřnohým pomocníkem, „narazil“ jsem i na jiný kreslířův obrázek.

29.11.2020 v 10:16 | Karma článku: 19.66 | Přečteno: 581 | Diskuse

Petr Štrompf

U Moniky Babišové na večeři

Svět chce být klamán, tak tedy bude. Svět voličů klamán je a tak to i je. Budu tedy klamat taky, fiktivně jsem se nechal pozvat na večeři druhou dámou, kterou pandemie donutila vařit. Monika Babišová a já u společné tabule.

29.11.2020 v 7:19 | Karma článku: 16.02 | Přečteno: 1158 | Diskuse

Ivo F. Cilich

Fandím každému, kdo se té zbytečné buzeraci vzepře

Poslední dny se ukazuje, že těch vládních nařízení mají lidé čím dál víc plné zuby a odmítají se jim víc a víc podvolovat. A zcela pochopitelně.

28.11.2020 v 19:00 | Karma článku: 34.52 | Přečteno: 1690 | Diskuse
VIP
Počet článků 1257 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4339
Obyčejný, pravicově smýšlející téměř padesátník s mírně nadprůměrným platem, zajímající se o politiku a spoustu dalšího, zkrátka jeden z mnoha.TOPlist

@RudolfPolanecky


Soukromé blogové stránky
Rudolf Polanecký


Mé články najdete také na:
www.pravybreh.cz

Servery přebírající mé články:
www.neviditelnypes.cz
www.eportal.cz
www.ceskamedia.cz
www.ostrava-online.cz
www.moravskyjih.breclav.cz


FB skupina: Jsem pro postavení komunistů mimo zákon

Najdete na iDNES.cz