Zaslouží si Mašínové vyznamenání?

28. 02. 2008 11:01:00
Bratři Mašínové, živoucí rozporuplná historie našeho státu. V roce 1953 si prostříleli cestu na Západ a zůstalo za nimi šest mrtvých. Dva členové odbojové skupiny byli zadrženi a následně popraveni. Celkem tak útěk bratří Mašínů a Milana Paumera stál osm lidských životů.
Bratoi MašínovéBratoi MašínovéZdroj: krajane.radio

Bratři Mašínové založili pětičlennou odbojovou skupinu, která měla za cíl bojovat proti komunistům. Zpočátku se omezovali pouze na záškodnictví, ale později dospěli k názoru je ozbrojená cesta je nevyhnutelná.

Chtěli se přihlásit do americké armády a po výcviku pokračovat v ozbrojeném boji proti komunistickému režimu. K tomu bylo nutno opustit republiku. Skupina tedy potřebovala peníze a zbraně. Oběťmi jejich boje byli dle jejich slov aktivní přisluhovači režimu.

Zemřeli tak dva příslušníci SNB a pokladník. Jeden z příslušníků SNB zemřel poté, co byl zajat, omámen, svázán a podříznut. Ozbrojený pokladník zase bránil peníze určené na výplaty. Skupině se podařilo dostat do NDR, kde zastřelili další tři lidi - vojáky a policisty.

Nevím, jak dalece byli mrtví aktivními přisluhovači režimu. Jedno je ale jisté. Nešlo o žádné vysoce postavené osoby. Podříznutí bezbranného a spoutaného člověka už nelze chápat jinak než jako vraždu. Stejně tak i smrt pokladníka, byť to byl milicionář, tak nedělal nic jiného než že bránil jemu svěřené peníze určené na výplaty.

Ozbrojená loupež při níž zemře člověk určitě není hrdinství. Jako hrdinství by to bylo možno chápat o takových deset let dříve, v době války. I když zde komunisté zavedli režim, který se od nacistického příliš nelišil, už bylo po válce a nic na tom nemění fakt, že bratři Mašínové vedli soukromou válku.

Bratří Mašínové jsou vnímáni rozporuplně. Část veřejnosti je vnímá jako hrdiny, část jako vrahy. Jsou obojí. Jsou jak hrdiny, tak vrahy. Hrdiny proto, že měli odvahu postavit se režimu a vrahy proto, že se uchýlili k vraždě bezbranného člověka, k loupeži peněz a zabití pokladníka.

Premiér Mirek Topolánek chce dnes Mašínům v USA předat premiérskou medaili - obdobu vyznamenání. Mám za to, že je to chyba a to nijak malá. Za hrdiny můžeme považovat takové lidi, kteří někoho zachrání s nasazením vlastního života, lidi, kteří za války provedou odvážný čin za který jim opět hrozí smrt.

Bratry Mašíny ale za hrdiny považovat nemůžu. Nezachraňovali ničí život a sami jich zničili šest, z toho minimálně spáchali jednu úkladnou vraždu. Bratři Mašínové si vyznamenat nezaslouží. Jejich čin je příliš kontroverzní a nelze jej chápat vesměs pozitivně.


Autor: Rudolf Polanecký | čtvrtek 28.2.2008 11:01 | karma článku: 41.40 | přečteno: 6280x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Josef Prouza

Místo zrušeného ministerstva kultury bylo zřízeno ministerstvo politické kultury. Správně!

Díky tahanicím o ministra kultury se ukázalo, že je tento resort naprosto zbytečný. Ministrem nově zřízeného orgánu MPK, naopak velice potřebného, byl bez problémů jmenován J. S. Guth-Jarkovský, náměstky Ladislav Špaček – a já.

19.8.2019 v 10:02 | Karma článku: 13.73 | Přečteno: 171 | Diskuse

Jan Dvořák

Dvě třetiny si nepřejí Šmardu ve vládě

Bleskový průzkum konaný u všech členů kolektivu kabinetu ukázal, že 66,7% z celkového počtu patnácti si nepřeje (rozhodně, méně rozhodně, spíše,) aby se k nim přidružil Michal Šmarda.

19.8.2019 v 10:00 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 231 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Liebermanův rafinovaný tah

V neděli 18/8 došlo ve vývoji předvolební situace v Izraeli k zajímavému momentu, který by za jistých okolností mohl mít vliv na to, kdo bude po volbách sestavovat vládu.

19.8.2019 v 9:35 | Karma článku: 6.91 | Přečteno: 98 | Diskuse

Petr Máj

Evropský dům postihla katastrofa - prasklo vodovodní potrubí a zaplavilo 28 patro.

Správce domu proto vyzývá všechny ostatní nájemníky, aby umožnili protékání vody do nižších pater a pomohli tak v rámci solidarity zmírnit utrpení lidí nejvyššího patra, neboť voda v tomto patře neustále stoupá...!!!

19.8.2019 v 8:36 | Karma článku: 18.53 | Přečteno: 492 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Co má ministryně spravedlnosti společného s majorom Terazkym?

„Soudruhu doktore, dnes budeme soudit třídního nepřítele, pokud bys snad měl pocit, že ho musíš hájit, mohli by se soudruzi z ÚV domnívat, že jsi také třídní nepřítel. Tak o tom popřemýšlej.“

19.8.2019 v 7:00 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 321 | Diskuse
VIP
Počet článků 1257 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4336
Obyčejný, pravicově smýšlející téměř padesátník s mírně nadprůměrným platem, zajímající se o politiku a spoustu dalšího, zkrátka jeden z mnoha.TOPlist

@RudolfPolanecky


Soukromé blogové stránky
Rudolf Polanecký


Mé články najdete také na:
www.pravybreh.cz

Servery přebírající mé články:
www.neviditelnypes.cz
www.eportal.cz
www.ceskamedia.cz
www.ostrava-online.cz
www.moravskyjih.breclav.cz


FB skupina: Jsem pro postavení komunistů mimo zákon

Najdete na iDNES.cz