Zaslouží si Mašínové vyznamenání?

28. 02. 2008 11:01:00
Bratři Mašínové, živoucí rozporuplná historie našeho státu. V roce 1953 si prostříleli cestu na Západ a zůstalo za nimi šest mrtvých. Dva členové odbojové skupiny byli zadrženi a následně popraveni. Celkem tak útěk bratří Mašínů a Milana Paumera stál osm lidských životů.
Bratoi MašínovéBratoi MašínovéZdroj: krajane.radio

Bratři Mašínové založili pětičlennou odbojovou skupinu, která měla za cíl bojovat proti komunistům. Zpočátku se omezovali pouze na záškodnictví, ale později dospěli k názoru je ozbrojená cesta je nevyhnutelná.

Chtěli se přihlásit do americké armády a po výcviku pokračovat v ozbrojeném boji proti komunistickému režimu. K tomu bylo nutno opustit republiku. Skupina tedy potřebovala peníze a zbraně. Oběťmi jejich boje byli dle jejich slov aktivní přisluhovači režimu.

Zemřeli tak dva příslušníci SNB a pokladník. Jeden z příslušníků SNB zemřel poté, co byl zajat, omámen, svázán a podříznut. Ozbrojený pokladník zase bránil peníze určené na výplaty. Skupině se podařilo dostat do NDR, kde zastřelili další tři lidi - vojáky a policisty.

Nevím, jak dalece byli mrtví aktivními přisluhovači režimu. Jedno je ale jisté. Nešlo o žádné vysoce postavené osoby. Podříznutí bezbranného a spoutaného člověka už nelze chápat jinak než jako vraždu. Stejně tak i smrt pokladníka, byť to byl milicionář, tak nedělal nic jiného než že bránil jemu svěřené peníze určené na výplaty.

Ozbrojená loupež při níž zemře člověk určitě není hrdinství. Jako hrdinství by to bylo možno chápat o takových deset let dříve, v době války. I když zde komunisté zavedli režim, který se od nacistického příliš nelišil, už bylo po válce a nic na tom nemění fakt, že bratři Mašínové vedli soukromou válku.

Bratří Mašínové jsou vnímáni rozporuplně. Část veřejnosti je vnímá jako hrdiny, část jako vrahy. Jsou obojí. Jsou jak hrdiny, tak vrahy. Hrdiny proto, že měli odvahu postavit se režimu a vrahy proto, že se uchýlili k vraždě bezbranného člověka, k loupeži peněz a zabití pokladníka.

Premiér Mirek Topolánek chce dnes Mašínům v USA předat premiérskou medaili - obdobu vyznamenání. Mám za to, že je to chyba a to nijak malá. Za hrdiny můžeme považovat takové lidi, kteří někoho zachrání s nasazením vlastního života, lidi, kteří za války provedou odvážný čin za který jim opět hrozí smrt.

Bratry Mašíny ale za hrdiny považovat nemůžu. Nezachraňovali ničí život a sami jich zničili šest, z toho minimálně spáchali jednu úkladnou vraždu. Bratři Mašínové si vyznamenat nezaslouží. Jejich čin je příliš kontroverzní a nelze jej chápat vesměs pozitivně.


Autor: Rudolf Polanecký | čtvrtek 28.2.2008 11:01 | karma článku: 41.40 | přečteno: 6281x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Hink

Kde není hov(píp)o, tam se vyse(píp)ou

I čínstí a židovští Elfové vstupují na scénu a prokazují svůj smysl pro pořádek. Kde není problém, tam ho vytvoří. Tentokrát našli rasismus ve znakové řeči.

21.9.2019 v 10:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Jan Bartoň

Polčák – Zemana vyřeší příroda

Europoslanec Stanislav Polčák není prvním, který si přeje smrt Miloše Zemana. Něco velmi podobného prohlašoval nedávno režisér Václav Marhoul na iDnes.

21.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 37.40 | Přečteno: 1536 | Diskuse

Jan Dvořák

Polčákovo přírodní vyřešení Zemana

Po Zemanově férovém náznaku nejvyššímu státnímu žalobci, aby si nedělal zbytečné naděje, že mu snad dovolí poslat premiéra před soud, ozval se krvelačný pokřik stoupenců kriminalizace, kteří prezidentův humanismus skandalizují.

21.9.2019 v 7:19 | Karma článku: 14.35 | Přečteno: 288 | Diskuse

Jiří Turner

Vypadá jako Hřib, ale je to Satan

Dobrého hřiba lze od satana rozeznat snadno. Satani jsou u nás vzácní a kupodivu po dobrém provaření i jedlí. Lidově se v české kotlině satanem nazývá ledasco, třeba hřib žlučový, který s pravákem zaměnit lze, a také primátor.

20.9.2019 v 21:18 | Karma článku: 16.08 | Přečteno: 504 | Diskuse

Karel Trčálek

Prezident Zeman si našel způsob, jak sejmout Babiše. Abolice

Spor o pojem abolice z úst nejpovolanějších, úst prezidenta Zemana. Znova se rozjíždí snaha, jak si ochočit Babiše

20.9.2019 v 18:49 | Karma článku: 12.70 | Přečteno: 285 | Diskuse
VIP
Počet článků 1257 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4336
Obyčejný, pravicově smýšlející téměř padesátník s mírně nadprůměrným platem, zajímající se o politiku a spoustu dalšího, zkrátka jeden z mnoha.TOPlist

@RudolfPolanecky


Soukromé blogové stránky
Rudolf Polanecký


Mé články najdete také na:
www.pravybreh.cz

Servery přebírající mé články:
www.neviditelnypes.cz
www.eportal.cz
www.ceskamedia.cz
www.ostrava-online.cz
www.moravskyjih.breclav.cz


FB skupina: Jsem pro postavení komunistů mimo zákon

Najdete na iDNES.cz