Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. června 2020 Laura

Zaslouží si Mašínové vyznamenání?

28. 02. 2008 11:01:00
Bratři Mašínové, živoucí rozporuplná historie našeho státu. V roce 1953 si prostříleli cestu na Západ a zůstalo za nimi šest mrtvých. Dva členové odbojové skupiny byli zadrženi a následně popraveni. Celkem tak útěk bratří Mašínů a Milana Paumera stál osm lidských životů.
Bratoi Mašínové
Bratoi MašínovéZdroj: krajane.radio

Bratři Mašínové založili pětičlennou odbojovou skupinu, která měla za cíl bojovat proti komunistům. Zpočátku se omezovali pouze na záškodnictví, ale později dospěli k názoru je ozbrojená cesta je nevyhnutelná.

Chtěli se přihlásit do americké armády a po výcviku pokračovat v ozbrojeném boji proti komunistickému režimu. K tomu bylo nutno opustit republiku. Skupina tedy potřebovala peníze a zbraně. Oběťmi jejich boje byli dle jejich slov aktivní přisluhovači režimu.

Zemřeli tak dva příslušníci SNB a pokladník. Jeden z příslušníků SNB zemřel poté, co byl zajat, omámen, svázán a podříznut. Ozbrojený pokladník zase bránil peníze určené na výplaty. Skupině se podařilo dostat do NDR, kde zastřelili další tři lidi - vojáky a policisty.

Nevím, jak dalece byli mrtví aktivními přisluhovači režimu. Jedno je ale jisté. Nešlo o žádné vysoce postavené osoby. Podříznutí bezbranného a spoutaného člověka už nelze chápat jinak než jako vraždu. Stejně tak i smrt pokladníka, byť to byl milicionář, tak nedělal nic jiného než že bránil jemu svěřené peníze určené na výplaty.

Ozbrojená loupež při níž zemře člověk určitě není hrdinství. Jako hrdinství by to bylo možno chápat o takových deset let dříve, v době války. I když zde komunisté zavedli režim, který se od nacistického příliš nelišil, už bylo po válce a nic na tom nemění fakt, že bratři Mašínové vedli soukromou válku.

Bratří Mašínové jsou vnímáni rozporuplně. Část veřejnosti je vnímá jako hrdiny, část jako vrahy. Jsou obojí. Jsou jak hrdiny, tak vrahy. Hrdiny proto, že měli odvahu postavit se režimu a vrahy proto, že se uchýlili k vraždě bezbranného člověka, k loupeži peněz a zabití pokladníka.

Premiér Mirek Topolánek chce dnes Mašínům v USA předat premiérskou medaili - obdobu vyznamenání. Mám za to, že je to chyba a to nijak malá. Za hrdiny můžeme považovat takové lidi, kteří někoho zachrání s nasazením vlastního života, lidi, kteří za války provedou odvážný čin za který jim opět hrozí smrt.

Bratry Mašíny ale za hrdiny považovat nemůžu. Nezachraňovali ničí život a sami jich zničili šest, z toho minimálně spáchali jednu úkladnou vraždu. Bratři Mašínové si vyznamenat nezaslouží. Jejich čin je příliš kontroverzní a nelze jej chápat vesměs pozitivně.


Autor: Rudolf Polanecký | čtvrtek 28.2.2008 11:01 | karma článku: 41.42 | přečteno: 6283x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Rada České televize, hysterie je zbytečná

Upřímně řečeno, pokud bych mohl, tak nebudu hlasovat pro žádného z oněch tří nových televizních radních. Poslanecká sněmovna je však zvolila v tajné volbě a na tom se nedá nic změnit.

1.6.2020 v 17:57 | Karma článku: 17.85 | Přečteno: 349 | Diskuse

Petr Hamrský

Chěl bych svobodu a pluralitu aneb demokracie v ČT - zapomeňte!

Vážení, v dnešní složité době, se paradoxně naskýtá velká šance přemýšlet o životě, společnosti a jejím fungování v optice a spojitostech, které dříve nebyly tak moc viditelné. Rád bych se podíval na demokracii...

1.6.2020 v 17:13 | Karma článku: 25.50 | Přečteno: 433 | Diskuse

Zbyněk Čáp

Svět v křivém zrcadle 6 - Zakopnutí na cestě Zakladatelově

Pod zářící duhou, stezkou věčně zelenou... Navždy? (Závěrečný díl dystopické minisérie, samozřejmě nadsázka)

1.6.2020 v 11:11 | Karma článku: 2.68 | Přečteno: 81 | Diskuse

Luboš Branda

Jak to funguje v koaliční vládě?

Neznáme samozřejmě podrobnosti koaličního vládnutí, nemáme přístup za oponu neveřejných jednání, ale i tak si dovedeme přestavit, jak to tam vypadá ...

1.6.2020 v 10:12 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jan Bartoň

Obce, města a kraje nejsou stát? Pozoruhodná idea!

Poté, co poslanecká sněmovna schválila jednomyslně pomoc podnikatelům a malým firmám, spustila opozice křik kvůli údajnému „vyhladovění“ obcí, měst a krajů. Jak je to tedy?

1.6.2020 v 8:00 | Karma článku: 32.28 | Přečteno: 642 | Diskuse
VIP
Počet článků 1257 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4338
Obyčejný, pravicově smýšlející téměř padesátník s mírně nadprůměrným platem, zajímající se o politiku a spoustu dalšího, zkrátka jeden z mnoha.TOPlist

@RudolfPolanecky


Soukromé blogové stránky
Rudolf Polanecký


Mé články najdete také na:
www.pravybreh.cz

Servery přebírající mé články:
www.neviditelnypes.cz
www.eportal.cz
www.ceskamedia.cz
www.ostrava-online.cz
www.moravskyjih.breclav.cz


FB skupina: Jsem pro postavení komunistů mimo zákon

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Na největší stavbě v Minecraftu pracuje 400 lidí již skoro devět let

Project Greenfield je jedním z největších fanouškovských projektů v počítačových hrách vůbec, jeho cílem je postavit v...