Čtyřnásobná vražedkyně měla propadnout hrdlem

12. 05. 2012 13:42:59
Vražedkyně svých čtyř dětí byla za svůj krutý čin potrestána doživotním vězením. Na svobodu by se mohla při úspěšné žádosti o propuštění dostat nejdříve za 30 let.
 ČTK

Sedmatřicetiletá žena měla problémy a strach, že o své děti přijde. Vše se vyostřilo po čtvrtém porodu, kdy jí navíc její druh v sms zprávě naznačil, že zajde na sociálku, aby si zjistil jaká práva má ke svým dětem. Romana Z. pak dvouměsíční Romanku, dvouletého Lukáše, pětiletou Elišku a osmiletého Davida ubodala a uškrtila.

Těžko soudit, co se v hlavě této vražedkyně odehrávalo. O něčem ale vypovídá, že čtyři děti měly tři různé otce. Ačkoliv se nepravomocně odsouzená snažila u soudu argumentovat ztrátou paměti, toto bylo experty a soudními znalci vyvráceno.

Je to těžká tragédie. Zmařené čtyři životy, které za nic nemohly a běhá mi mráz po zádech, když si představím tu hrůzu, kterou musely děti při svém zabíjení prožívat. Říká se, že chlapi jsou tvrdí, ale to už vyžaduje opravdu silnou a necitelnou náturu, pokud by měl chlap zabít dvouměsíční miminko.

Redaktoři iDnes spočítali, že pokud by Romana Z. strávila za mřížemi zbytek života a dožila se průměrného věku dožití, pak by její věznění přišlo daňové poplatníky na 14125500 korun, a to ještě bez inflace a zdražování. Jeden den pobytu ve věznici přijde na 900 korun. Inu, hotelové ubytování...

U každého podobného případu vyvstane otázka, zda by nebylo dobré zavést znovu trest smrti. Již jsem několikrát psal, že bych takový trest byl schopen akceptovat tehdy, pokud by se jednalo o zcela nezpochybnitelnou vinu a šlo by o brutální vraždu.

Vražda čtyř dětí rozhodně takovým brutálním činem je, včetně provedení. Nedokážu si představit, jak bych coby osmiletý kluk musel bojovat o svůj život, o který mne chce připravit vlastní matka. Je zde zcela nezpochybnitelný viník této vraždy. Ano, v případě existence trestu smrti by mohla Romana Z. začít odpočítávat poslední dny svého života.

Na druhou stranu je zde fakt, že trest smrti je de facto trestem milosrdným. Je to sice trest konečný a odsouzenec určitě má strach, ale je možné, že takový vrah jako Romana Z. by si zasloužil trest dlouhodobější. Zakový, aby si každý den musel připomínat svou vinu a každý den trpět minimálně výčitkami svědomí.

Je jisté, že až se Romana Z. dostane do vězení, nebude mít život lehký. Ve vězení, kam nejspíše poputuje, je osmadvacet žen a jsou po dvou na jedné cele. Nikdo nemá rád vrahy dětí a ženy dokáží být v tomto ohledu daleko krutější k takovým vražedkyním než muži.

Je celkem pravděpodobné, že se za nějaký čas dočteme, že tato vražedkyně spáchala sebevraždu. Tím bude označeno jak skutečné samostatné zabití se anebo zabití se "asistované". Vůbec nezávidím nikomu, kdo se musel témto případem zabývat. Já bych se asi těžko dokázal udržet emocím a dokázal být v takovém případě nestranným soudcem.

Přes všechny možné námitky a vážení na miskách se přesto domnívám, že trest smrti by měl být obnoven. Této tragédii by s největší pravděpodobností sice nezabránil, ale mohl by zabránit tragédiím jiným. A pokud by došlo k záchraně několika životů hrozbou ztráty života pachatelům vražd, bylo by to určitě přínosem.


Autor: Rudolf Polanecký | sobota 12.5.2012 13:42 | karma článku: 28.54 | přečteno: 2035x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Zbyšek Hlinka

Nečekané odhalení - imigranti jsou Rusové!

Všude čtu, jak je Rusko nebezpečné. Nebezpečnější, než islám. A také to, že právě Rusko stojí v pozadí za současnou imigrační krizí. Z toho plyne jeden logický závěr...

22.7.2019 v 21:00 | Karma článku: 27.56 | Přečteno: 634 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Stanou se lékaři alibisty?

V posledním čísle časopisu České lékařské komory Tempus medicorum uvádí její právník JUDr. Jan Mach několik příkladů lékařského pochybení, jež se týká písemné dokumentace.

22.7.2019 v 19:29 | Karma článku: 26.88 | Přečteno: 581 | Diskuse

Karel Trčálek

Sucho mění Česko rychle a o to jistěji v poušť. Může za to klimatická Gréta?

Začaly prázdniny a sucho se prohloubilo, nejspíše kvůli tomu, že o tradičních protestních pátcích je všude ticho. Ano, nejspíše je stále větší sucho jen kvůli tomu, že teď o prázdninách nemá klimatická Gréta jak protestovat.

22.7.2019 v 18:53 | Karma článku: 13.15 | Přečteno: 261 | Diskuse

Pavel Felcman

Migrace. A bude hůř…

Omlouvám se předem všem, kteří nahlédli, že píšu tohle až teď, když už svůj názor na tyhle záležitosti napsal každý. Přinejmenším skoro každý, kdo má potřebu psát. Ale.. Nedávno jsem si znovu přečetl knihu A bude hůř...

22.7.2019 v 16:27 | Karma článku: 24.72 | Přečteno: 834 | Diskuse

Josef Nožička

Umělci nechtějí jako sponzory Českou zbrojovku či Agrofert, organizátorům přibývají vrásky

Nesouhlas se sponzorováním kulturních akcí holdingem Agrofert dali někteří čeští umělci najevo již v minulém roce. Letos k tomu přidali protest proti tomu, že mezi sponzory karlovarského filmového festivalu byla Česká zbrojovka.

22.7.2019 v 13:35 | Karma článku: 44.40 | Přečteno: 5877 | Diskuse
VIP
Počet článků 1257 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4335
Obyčejný, pravicově smýšlející téměř padesátník s mírně nadprůměrným platem, zajímající se o politiku a spoustu dalšího, zkrátka jeden z mnoha.TOPlist

@RudolfPolanecky


Soukromé blogové stránky
Rudolf Polanecký


Mé články najdete také na:
www.pravybreh.cz

Servery přebírající mé články:
www.neviditelnypes.cz
www.eportal.cz
www.ceskamedia.cz
www.ostrava-online.cz
www.moravskyjih.breclav.cz


FB skupina: Jsem pro postavení komunistů mimo zákon

Najdete na iDNES.cz