Horníci a odbory chtějí diktovat zaměstnavateli?

18. 09. 2013 11:46:59
Nepříjemná zpráva postihla horníky z dolu Paskov. Důl se bude kvůli ztrátovosti uzavírat.
 fdb.cz

"Víte co je důl? To je díra do země, ten vám nikdo nevezme!", říkal uhlobaron v cimrmanovském Vizionáři. Zaměstnanci OKD si zjevně myslí, že důl patří jim a oni mají právo diktovat zaměstnavateli, aby dál hospodařil se ztrátou.

Přijít o práci určitě není příjemná záležitost, poznal jsem to na vlastní kůži. Problémem horníků je, že jejich uplatnění na trhu práce je velice úzké a budou tak mít velký problém sehnat práci jinou. měli by si ale uvědomit dosti podstatnou věc. Oni nejsou ti, kteří by rozhodovali o tom, zda se bude těžit dál či ne.

Důl Paskov je majetkem firmy NWR, ta zase firmy BXR, kterou zhruba z poloviny vlastní Zdeněk Bakala. Jako každý podnikatel hledí na to, aby jeho firmy neprodělávaly a pokud k tomu dojde, je na čase zavřít krám a přítěže se zbavit.

Situace by se dala připodobnit k domácímu spotřebiči, například pračce. Pračka je porouchaná, její opravy stojí dost peněz a i když pere dobře, je to jen zřídka. Každý člověk jednoduše takovou pračku vyhodí a pořídí si novou. Takto to funguje i u vlastnictví firem.

Včerejší protesty horníků, které skončily vpádem do budovy OKD a škodou za cirka 50 tisíc korun. I kdyby horníci budovu zdemolovali celou, tak to na rozhodnutí majitele uzavřít ztrátový podnik nic nezmění, a to je věc, kterou si nedokáží uvědomit.

Chápu horníky, že vidí před sebou ztrátu zaměstnání, kterému někteří věnovali celý život a zdraví. Ale i oni by měli chápat situaci. Poptávka po uhlí silně klesla celosvětově stejně jako jeho cena. Společnost NWR měla v roce 2011 zisk 130 milionů €, v roce 2012 už tratila milion € a jen za první pololetí se společnost NWR propadla do ztráty 396 milionů €.

Zkrátka, podnik je silně ztrátový, takže je pro majitele nejlepším řešením uzavřít jej. Zaměstnanci nemohou svého zaměstnavatele nutit, aby dál provozoval podnik, který mu přináší jen ztrátu. Měli by si uvědomit, že práci mají jen po tu dobu, kdy je po jejich výkonu poptávka.

Včera na Radiožurnálu byl osloven odborářský šéf Středula, který argumentoval tak pitomě, až jsem si řekl, že určitě bude nástupcem Zavadila. Prý majitelé v minulých letech pobírali tučné dividendy, a tak by je měli teď, kdy uhelný průmysl krachuje, vrátit a dál zaměstnávat lidi.

Uzavření dolu pak Středula považuje za nezodpovědné. Tak si to shrňme. Těžba je nerentabilní, ceny produktu spadly pod únosnou mez, firma se ocitá v těžké ztrátě. Za této situace je nezodpovědností takový provoz ukončit?

Opravdu si Středula a jemu podobní myslí, že je zde zaměstnavatel jen proto, aby zaměstnanci měli práci, kterou by jim navíc měl zaměstnavatel poskytovat i v době, kdy toto odvětví de facto krachuje? Za cenu toho, že bude financovat ztrátový podnik?

Odboráři mají představu, že oni budou diktovat zaměstnavateli jak má nakládat se svou firmou, budou mu kecat do jejího řízení a určovat co firma bude produkovat bez ohledu na to, zda je po produktu poptávka? Že donutí zaměstnavatele, aby jim dál dával práci, ač firma prodělává?

Horníků mi je líto, ale trh práce je neúprosný. Práci máš jen dotud, dokud jí je zapotřebí. Nápad, aby stát podporoval sociální těžbu a prodlužoval agónii firmy o pět let je vcelku nesmyslným a snad poprvé od doby, kdy se Jiří Rusnok stal premiérem s ním mohu souhlasit. Řekl, že stát nebude sanovat problémy soukromé firmy.

Proč bychom měli my všichni, daňoví poplatníci, platit za provoz nerentabilní firmy? Proč bychom měli dotovat něčí práci, když každý z pracujících se má sám co ohánět? Za bolševika se říkalo "Já jsem horník, kdo je víc," a byly známé eskapády, kdy horníci jeli z Ostravy do Prahy na tah taxíkem a druhým si nechali vézt klobouk.

Práce horníka je nezáviděníhodná, o tom žádná. Pokud ale není jejich práce zapotřebí, nedá se nic dělat. Násilím si práci nevynutí a jen tím spíše utvrdí majitele v rozhodnutí ztrátový provoz uzavřít. Kdo by zaměstnával lidi, kteří mu ničí sídlo?

Zaměstnanci ani odboráři nemohou diktovat, co má majitel se svou firmou dělat. Může ji prodat, může ji zavřít, může zkrachovat. Horníci a odboráři žijí stále v době, kdy všechno patřilo všem a vyrábělo se jen pro výrobu. Ani téměř 25 let jim nestačilo na to, aby pochopili realitu. Majitel se rozhoduje podle sebe a ne podle zvrácených požadavků odborářů.


Autor: Rudolf Polanecký | středa 18.9.2013 11:46 | karma článku: 48.05 | přečteno: 21471x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Renata Pospiechová

Už jsme si zvykli

Už jsme si tak nějak zvykli. Zvykli jsme si na to, že máme trestně stíhaného premiéra. Komu to vadí ?

21.2.2019 v 21:04 | Karma článku: 18.87 | Přečteno: 344 | Diskuse

Michal Svoboda

Začíná Česko - Polská válka?

Jen v rovině medií a následných kontrol samozřejmě. My jim zkontrolujeme maso, oni nám pivo a při tom padne spousta silných obvinění na adresu druhé barikády.

21.2.2019 v 20:33 | Karma článku: 12.82 | Přečteno: 464 | Diskuse

Lubomír Stejskal

21. 2. 2019: Postřehy z jednoho předvolebního dne

Bylo to ovšem den - milník, neboť do jeho 22. hodiny místního (izraelského) času bylo nutné uzavřít seznamy kandidátů pro dubnové volby do Knesetu. To také znamenalo dokončit formování volebních aliancí.

21.2.2019 v 20:02 | Karma článku: 5.46 | Přečteno: 141 | Diskuse

Beata Krusic

" Tajná hudební zbraň"-(Winston Churchill)

"Svatá válka". Slavná píseň, jejíž sílu a neuvěřitelné poselství uznal i britský premiér Winston Churchill. Učinil tak na jaltské konferenci v roce 1945, kdy ji vyslechl v podání Alexandrovců.

21.2.2019 v 18:30 | Karma článku: 13.47 | Přečteno: 363 | Diskuse

Jan Zíma

Mike Pence. "Nebezpečná hra s Iránem musí skončit !"

Před několika dny jsem se velmi pobavil, když jsem viděl záběry z bezpečnostní konference jež se konala v Bavorském Mnichově. Zejména zábavný, byl projev Amerického ministra Mika Penceho.

21.2.2019 v 17:45 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 692 |
VIP
Počet článků 1257 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4334
Obyčejný, pravicově smýšlející téměř padesátník s mírně nadprůměrným platem, zajímající se o politiku a spoustu dalšího, zkrátka jeden z mnoha.TOPlist

@RudolfPolanecky


Soukromé blogové stránky
Rudolf Polanecký


Mé články najdete také na:
www.pravybreh.cz

Servery přebírající mé články:
www.neviditelnypes.cz
www.eportal.cz
www.ceskamedia.cz
www.ostrava-online.cz
www.moravskyjih.breclav.cz


FB skupina: Jsem pro postavení komunistů mimo zákon

Najdete na iDNES.cz